Týden plný zábavy a zkušeností v holandském Cuijku

V rámci projektu Erasmus+ se skupina 12 studentů vydala v termínu od 5. do 12. dubna 2025 do holandského městečka Cuijk, kde se konalo mezinárodní setkání, jehož se účastnilo více než 100 studentů ze sedmi různých zemí.

V sobotu jsme vyjížděli brzy ráno přímým vlakem do Vídně, kde jsme navštívili galerii v Belvederu, muzeum císařovny Sisi a měli jsme dostatek času si celé centrum Vídně projít. Ve večerních hodinách jsme Vídeň opustili a vyrazili nočním vlakem do Nizozemska k našim náhradním rodinám. Po nedělním příjezdu jsme si jen chvilku odpočinuli a odpoledne si už užívali program připravený našimi ubytovateli. Díky tomu jsme lépe pronikli do zvyklostí a mentality našich hostitelů.

Pondělní dopoledne jsme strávili ve škole, kde proběhla zahajovací ceremonie a krátká prohlídka školních prostor. Zajímavé byly i seznamovací aktivity, kterých se účastnili i studenti z ostatních zemí, např. z Turecka, Srbska či Itálie. Následně jsme se přesunuli do tělocvičny, ve které pro nás byla připravena spousta sportovních aktivit. Po náročném dopoledni jsme si vychutnali zasloužený oběd – 600 obložených housek pro nás mezitím připravili naši obětaví učitelé. Večer nás čekalo vystoupení v divadle, kde jsme předvedli vlastní taneční choreografii na píseň Dlouhá noc od Heleny Vondráčkové a představili jsme Česko a Opavu pomocí krátké prezentace vybraných symbolů – nechyběl fotbal, hokej a pivo, ale zmínili jsme i Krtečka, BK Opava, Baťu a Škodovku.

Úterní dopoledne jsme věnovali aktivitám ve škole, mezi které patřila i hodina holandštiny. Naučili jsme se pár základních slovíček k částem lidského těla i zvířatům a nakonec nás holandští studenti učili písničku v jejich jazyce. Po obědě jsme vyrazili prozkoumat město Nijmegen, které je údajně nejstarší v celém Holandsku. K obědu jsme zkusili tradiční holandský fast food – hranolky s majonézou. Pak jsme si poslechli krátký výklad o samotném městě a jeho historii. Nakonec jsme vystoupali na krásnou vyhlídku s výhledem na celé město.

Amsterdam jsme navštívili ve středu. Prošli jsme centrum města, podívali jsme se do amsterdamského námořního muzea, kde jsme se dozvěděli detaily z krušného života novověkých námořníků, a navštívili jsme interaktivní atrakci This is Holland. Hledali jsme dům, v němž se ukrývala Anna Franková, obdivovali jsme vodní kanály, jarní parky a došli až do muzejní čtvrti. V závěru dne jsme měli poměrně dlouhé osobní volno, takže si Amsterdam každý užil, jak chtěl.

Ve čtvrtek ráno jsme se opět sešli ve škole. Zde jsme pro mladší žáky odprezentovali několik informací vztahujících se k české vědě a došlo také na zábavné chemické pokusy. Odpoledne jsme měli naplánovanou vyjížďku na kolech a vycházku v chráněné oblasti Mooker Heide. V podvečer jsme si všichni společně zahráli bowling, po kterém na nás čekala skvělá závěrečná večeře.

Z nádraží v Cuijku jsme odjížděli v pátek ráno. Bylo to smutné loučení. Nás ale čekala dlouhá cesta domů. Odpoledne jsme si ještě užili poslední chvilky mobility v holandském univerzitním městě Eindhovenu, odkud jsme ve večerních hodinách odjeli do Prahy.

Celý týden jsme si náramně užili, byla to opravdu zábava a výborná zkušenost. Měli jsme s sebou skvělé paní učitelky Mgr. Morcinkovou a Mgr. Hoňkovou, které všechno do detailu zajistily a celou dobu s námi byly a podporovaly nás. Děkujeme!