Bruselský diktát? Byrokratický mechanismus papírování? Všem se sebere, Brusel si přidá? Zelený osud a migrace do všech států? Je výše uvedené pravda, či ne? To jsme mimo jiné probírali dne 16. dubna 2025 ve Slezském zemském muzeu na Středeční přednášce, kterou nás provedl Mgr. Martin Mach z Právnické fakulty Univerzity Palackého v Olomouci.




Cílem bylo seznámit publikum s principy fungování Evropské unie, ukázat základní hierarchii orgánů EU, pomoct maturujícím, a hlavně vyvrátit mýty a provokativní hlášky, které jste mohli zaznamenat na začátku článku.
Začínali jsme historií formování EU od Evropského sdružení uhlí a oceli a došli až po Evropskou unii, kterou známe dnes. Do historie patří i rozšiřování Unie, takže jsme se dotkli i členských států.
Probírali jsme i instituce: Evropskou radu, Evropský parlament (i jeho frakce), Radu EU, Evropskou komisi a Evropský soudní dvůr. Zaměřili jsme se na fungování EU, tedy vnitřní a vnější trh, rozdělení pravomocí, právní řád etc.
Osobně mě tato přednáška o hodně obohatila, a tak jsem se rozhodl zeptat i jiných účastníků, jak se jim to líbilo:
„V dnešní době máme přístup k opravdu obrovskému množství informací, ovšem získat informace kvalitní a validní je již poněkud těžší. Tato přednáška mě osobně přišla jako velmi kvalitní a jsem rád, že jsem se jí mohl účastnit.“ Michael Furlaga, 1. B
„Přednáška byla velice zajímavá. Dala mi Evropskou unii do souvislostí, které mi lépe pomohly pochopit její nynější pozici.“ Jonáš Říman, 1. B
Jak můžeme vidět, přednáška Mgr. Martina Macha nejen vysvětlila a objasnila posluchačům fungování Evropské unie, ale umožnila podívat se na EU a na současnou ekonomickou a politickou situaci z jiného úhlu pohledu.