Den D 2021

Láska a LGBT

Sexualitu si nevybíráme, ale získáváme. Jak může tento fakt ovlivnit vztahy a chování k druhým? Touto i jinými otázkami týkajícími se sexuality a LGBT+ komunity se seminaristky snažili posluchače přimět, aby si udělali vlastní názor na toto téma.

Lékařská etika a eutanázie

V rámci záznamu z tohoto stanoviště budete obohaceni o odpovědi oslovené švýcarské organizace Dignitas, která se eutanázií zabývá. O své zkušenosti nejen v oblasti lékařské etiky se s námi podělila bývalá studentka Slezského gymnázia Kateřina Grodová.

Politická kultura

Hosty tohoto stanoviště byli redaktor Euroskopu Petr Pospíšil a bývalý student Slezského gymnázia a nynější člen vládní rady David Březina. Krátká videa (ukázky 1-6) posloužila seminaristům k tomu, aby analyzovali a komentovali politické prostředí vybraných států.

Klecové chovy a testování na zvířatech

Hlavním cílem bylo rozšířit povědomí o tom, v jakých podmínkách žijí zvířata určená k testování, ale třeba také o klecových chovech. Seminaristé zjišťovali i možné alternativy k nevyhovující praxi. Pro stanoviště bylo využito video #SaveRalph, které jasně znázorňuje život králíka použitého k testování.

Firemní Etiketa

Studenti pomocí prezentace, videí a vlastních natočených scének přibližují etiku ve firmách a poukazují na klamavou reklamu a její účel.

Etika v médiích

V tomto záznamu budete obohaceni o poznatky týkající se nejen etiky v médiích. Seminaristé vám zprostředkují také postřehy a zkušenosti pana Martina Řezníčka za Českou televizi a paní Žanety Motlové za MF Dnes.

Vztah k postiženým

Cílem prezentace bylo ukázat, jak můžeme pomoci lidem s určitým postižením, a to jak v rámci Slezského gymnázia, tak i mimo něj. Součástí byly také videovstupy Petry Plchové z organizace SONS a Jana Vimmera, zakladatele charitativní akce Joy Run.

Kulturní stereotypy

Prostřednictvím prezentace a interaktivní hry Kahoot přiblížily seminaristky mravy a pravidla slušného chování v různých zemích světa. Dozvíte se, čeho se kde vyvarovat a mnoho dalších zajímavostí.