Nizozemská mobilita v Opavě

Díky projektu Erasmus jsme mohli na naší škole přivítat studenty z Merletcollege z nizozemského města Cuijk (čti /kouk/), kteří zde byli na výměnném pobytu. Od 15. až do 20. října jsme nizozemským studentům ukazovali krásy našeho hlavního města, Opavy a dalších zajímavých míst. Společné téma našeho projektu bylo „(Ne)známí hrdinové 2. světové války“.

Naši erasmáci mimo vzdělávání ohledně 2. světové války také poznali kulturu v Nizozemí. Studenti navzájem ochutnávali typické sladkosti a výrobky reprezentující jejich rodné země. Program pro naše kamarády z Nizozemska byl velice nabitý. Přijeli totiž už v sobotu večer do Prahy, kde se ubytovali, a následně celou neděli strávili v hlavním městě.

Od pondělí začal program v naší škole. Po úvodních dopoledních aktivitách konajících se ve školní budově měli naši studenti připravenou komentovanou prohlídku města Opavy. V úterý jsme společně navštívili unikátní Dolní oblast Vítkovice. Poté jsme se vydali do areálu Československého opevnění Darkovičky, kde jsme se díky přednášce našich spolužáků dozvěděli něco více o obranném systému Československé republiky. Největší a nejintenzivnější exkurzí týdne byla návštěva koncentračního tábora v Osvětimi. Žáci absolvovali komentovanou prohlídku, při které se dozvěděli praktiky, kterými byli zabíjení Židé během holocaustu. Závěrečný den mobility začal v naší škole. Studenti ve smíšených nizozemsko-českých skupinách vypracovávali biografie nizozemských hrdinů 2. světové války. Tento velmi náročný týden byl završen diskotékou v Klubu ART, kterou si všichni náležitě užili. Již teď se těšíme na společnou mobilitu v Nizozemsku v polovině dubna 2023.