V následujících řádcích bychom chtěli shrnout práci studentů v projektu Emise za uplynulé období.













Emisaři opět nezaháleli a hned na podzim přivítali žáky opavských základních škol. Ve čtyřech hodinách, které u nás každá návštěva strávila, byli žáci proškoleni v oblasti fyziky, chemie a historie se špetkou legislativy. Tyto žáky už pojem světelné znečištění nebo znečištění ovzduší určitě nezaskočí. Zpětné vazby žáků ZŠ nám jen potvrzují, že děláme skvělou, a hlavně prospěšnou práci.
V tomto pololetí nás navštívili: ZŠ Nový Svět, ZŠ Opava Kylešovice, ZŠ Šrámkova, ZŠ Vrchní a ZŠ Edvarda Beneše.
„Bylo to fajn, je to tu hezké a doufám, že budu moct přijít i příští rok.“ – žákyně ZŠ Vrchní
„Bylo to dobré a zajímavé, nejvíc se mi líbila laborka. Děkuji za exkurzi.“ – žák ZŠ Edvarda Beneše
„V rámci projektu Emise navštívili osmáci z III. trojročí ZŠ Nový svět Slezské gymnázium. V chemické laboratoři si mohli vyzkoušet pokusy na téma hoření hořčíku a dalších chemických látek. Viděli pokusy v digestoři. V laboratoři fyziky sledovali pokusy s vodou, barevným spektrem aj. Také se seznámili s projektem Emise, jeho historií a pojmy, jako je například světelný smog. Při práci byli našim žákům zdatnými pomocníky studenti gymnázia. Děkujeme za badatelský zážitek.“ – učitelka ZŠ Nový Svět
Projekt i v tomto školním roce přivítal nové členy, kteří byli následně proškoleni a již teď jsou plně schopni sami vést prezentace.
Jelikož se stále chceme vzdělávat, navštívili jsme dvoudenní Kurz o ekologickém vytápění, který se konal v prostorách VŠB-TU v Ostravě a z něhož jsme vytěžili spoustu nových poznatků, které plánujeme zužitkovat. Měli jsme třeba možnost si prostřednictvím zábavných videí připomenout „Desatero správného topiče“.
Díky dosahu našeho projektu jsme i v tomto pololetí prezentovali na konferenci, konkrétně na Udržitelném Mashupu v Ostravě. Zde jsme kromě uznání obdrželi i některé typy, které nám pomohou k dalšímu zlepšení.
Samozřejmě jsme nechyběli ani na dnech otevřených dveří na SGO, kde jste náš stánek mohli najít naproti ředitelny. Pokud jste k nám zavítali, byli jste určitě obohaceni o nové informace. Také jste nás mohli potkat na opavském Dni stromů, kde jsme spolu s Ekotýmem předali užitečné informace či zajímavosti široké veřejnosti.
Měření světelného znečištění jsme sice provedli jenom jedno, ale o to bylo speciálnější, jelikož jsme se vydali podívat „na zoubek“ vánočnímu osvětlení. Bohužel jsme byli nemile překvapení, protože tyto krásné ozdoby znečištění přímo emitují.
Jak vnímali toto pololetí členové projektu?
„Za můj půlrok v projektu Emise jsem měl tu možnost potkat se se skvělými lidmi a školit se v oblasti vytápění a světelného znečištění. Zapojení v tomhle projektu mi dalo možnost lépe se seznámit se studenty z ostatních ročníků, za což jsem vděčný. Těším se na další spolupráci s mými vrstevníky v tomto projektu.“ – Oliver Dostál
„Projekt Emise mě rozhodně opět obohatil o zlepšení mých prezentačních schopností, hlavně díky školení základek, ale trochu mě mrzí, že se znovu neuskutečnilo měření osvětlení – na to se v druhém pololetí těším.“ – Anna Hudečková
„Naše práce byla i v tomto pololetí zajímavá. Zažili jsme například měření osvětlení vánoční Opavy, což byla skutečně nezapomenutelná událost s vůní svařáku a trdelníků.“ – Klára Metelková
„V letošním školním roce jsme se v chemii zaměřili na hoření a ekologická paliva. Žáci si také mohli vyzkoušet hoření kovů a jejich sloučenin. Děkujeme za úžasné zpětné vazby.“ – Mgr. Alexandra Hoňková, garantka v oblasti chemie
Členové projektu také děkují svým garantům: panu Pikovi a Fričovi, kteří projekt zaštiťují v oblasti fyziky, paní Hoňkové, která se stará o chemii, a paní Tkáčové, která je celkovou garantkou našeho projektu.
Těšíme se, co zajímavého nás čeká (a nemine) v druhém pololetí. Pokud i vy máte zájem stát se emisařem, neváhejte a dostavte se ve středu o velké přestávce do kabinetu paní Tkáčové ☺.