Ve školním roce 2023/24 byli studenti zapojení do projektu EMISE opět velice aktivní.
Již od října jsme se každý měsíc věnovali vybraným 20 žákům z jedné z opavských základních škol. Tito žáci byli obeznámeni s činností našeho projektu a proškoleni v oblastech chemie a fyziky, dokonce si mohli určité pokusy sami vyzkoušet. Strávili tak každý měsíc čtyři hodiny na Slezském gymnáziu ve společnosti emisařů a s odbornými garanty Mgr. Tkáčovou, Mgr. Hoňkovou, Mgr. Fričem a Mgr. Pikou.
Seznam zapojených základních škol:
- ZŠ Štítina
- ZŠ E. Beneše
- ZŠ Šrámkova
- ZŠ Vrchní
- ZŠ T. G. Masaryka
- ZŠ Mařádkova
- ZŠ Englišova
- ZŠ B. Němcové
- ZŠ Bolatice
Naši studenti se také podíleli na organizaci opavského Dne stromů nebo na Dni Země ve Velkých Hošticích. Zde představili náš projekt a veřejnost zaujali všemožnými pokusy, které měly skvělý ohlas nejen u těch nejmenších. Jednalo se například o UV koutek, kde jsme ukazovali UV krásu chlorofylu nebo aesculetinu, který se nachází ve větvích kaštanu, nenewtonskou kapalinu nebo procesy se suchým ledem.
K 30. výročí založení naší školy studenti představili projekt návštěvníkům, žákům ZŠ nebo bývalým studentům, kteří si také mohli pár jednoduchých pokusů vyzkoušet. (Například co se stane, pokud smícháme čokoládu se žvýkačkou.) Hvězdným bodem programu bylo vystoupení chemické skupiny Heavy Metals.
V tomto školním roce jsme rovněž prezentovali na dvou významnějších konferencích. První z nich byla konference Ostrava udržitelně, která proběhla 21. 11. 2023 v Ostravě – zde studenti projekt Emise představili a sklidili snad největší potlesk. Druhá, krapet významnější, konference Light Pollution 2024 proběhla 6. 3. 2024 v Praze, a to na mezinárodní úrovni. Zde dvě naše studentky představily projekt odborníkům z mnoha cizích zemí a měly možnost s odborníky o problematice světelného znečištění diskutovat. Velký úspěch také sklidila ručně zhotovená mapa zobrazující námi naměřené lokality.
Na dnech otevřených dveří jsme představili náš projekt potenciálním žákům a nechyběly ani pokusy, a to jak ty malé na chodbě, tak ani velké ohně v laboratoři. Bonusem byla UV místnost, kde se představil již výše zmíněný aesculetin.
V zimních měsících jsme procházeli ulicemi Opavska a měřili míru světelného znečištění. Toto měření poté sloužilo jako podklad pro již zmíněnou konferenci.
Dalším významným bodem tohoto roku byla účast v průvodu ku příležitostí 800 let od udělení práv městu Opava. Zde studenti okouzlili veřejnost samozápalnými šňůrami.
Úspěšný rok jsme zakončili 25. 6. 2024 akcí Chemie na Hradě, která se každoročně koná na Slezskoostravském hradě. Zde si studenti připravili chemickou show a mnoho menších pokusů, mezi které patřila třeba aluminotermie, námi oblíbené samozápalné šňůry, ocelová vlna s titanem a reakce síry a zinku. Nejen naše ruce byly zapáleny pro věc.