Jak si lze vybudovat vztah k výukovému předmětu?

Prázdniny máme za půlkou a já bych se ráda zmínila o nadaném žákovi Jiřím Ikonomidisovi. Je totiž příkladem toho, že si každý může najit na školních předmětech to, co ho zajímá.

Jirka je vášnivý fotograf, a i když už bude žákem čtvrtého ročníku, ve kterém chemie není, zavzpomínala bych na jeho období z druhého ročníku, ve kterém nám udělal pár nádherných fotografií.

„Ačkoliv se zdá být chemie pro mě občas trochu nepřitažlivým předmětem, jednou za měsíc se žákům druhého ročníku v rozvrhu ukáží dvě hodiny v pozdních odpoledních hodinách, kde to občas pekelně jiskří a vybuchuje.

2. C si takhle jednou vyzkoušela, jak se dá vyrobit „peklo ve zkumavce“ či „sloní zubní pasta“, což je opravdu pozoruhodná podívaná. Mezi jiné pokusy vyzkoušené druháky je například aluminotermie, bouřlivá exotermická reakce, která se sice nemusí vždy povést správně, ale pokud se zadaří, vzniká poté surové železo. Takže se není co divit, že se žákům pokusy líbí,“ prozradil tenkrát Jirka.

Ve třetím ročníku nás ohromil svou prezentací, ve které spojil fotografování s chemií. Vysvětlil nám po chemické stránce vznik fotografií, složení filmu, přinesl názorné ukázky. Všem nám bylo ihned jasné, že je opravdu vášnivý fotograf, a já mu přeji mnoho úspěchů nejen v tomto směru.

Na fotografiích můžete posoudit Jirkovu zálibu.